Фени се врати на превоз на рудата со воз

Петар Печков

По пет години  пауза, од почетокот на месец април, рудата на комбинатот Фени, кој иако е во стечај, работи, се превезува со воз.  Доаѓа од Солунското пристаниште и секојдневно со неколку композиции се превезува до топилницата. Претходно рудата неколку години ја превезуваа камиони сопственост на локалното население од село Возарци и од Кавадарци. 

Дел до рудата и дел oд јагленот, повторно се превезува со возовите на македонски железници. Мислам дека ова дојде откако имаа проблем со камионџиите, па поради итноста се вратија на превозот со воз а сега им е и поефтино - рече Љубиша Ристиќ директор на МЖ  Транспорт.  Тие превезуваат и  кинеска стока, која секојдневно се дистрибуира до Западно Европските држави. 

Преку Македонија  се превезува кинеска роба од ,,Коско,, и ,,Чајна шипинг,, тоа е голем контејнерски превоз.  Едната работи преку пристанишето Пиреј, другата преку Солун и се мине преку нас - додаде Ристиќ.    Од поголемите компании тие работат  и со Макпетрол, чија нафта од Солун ја превезуваат до Скопје. 

Во Македонија со превозот на стока, само 4 отсто се превезува со железница, 96% со камиони. Оваквата диспропорција е лоша, смета вицепремиерот за економија Кочо Анѓушев. 

Тоа е нешто што го нема на друго место во светот.  Превозот со камиони прави два проблеми, првиот е што  е прескап  за индустријата а вториот е што се уништуваат патишата, кој сите ние ги плаќаме  - кажа Анѓушев. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати