Футсал екипата на КМФ Велес тргна силовито во новото првенство иако ослабена

Петар Печков

Силовит  старт на футсал екипата на Борец. Тие како  домаќини во првото коло со високи 8:0 ја совладаа екипата на Цико од Стојаково.  Иако ослабени , двајца велешани   го напуштија клубот, Игор Леовски- спортистот на Велес за 2016-та  замина  за екипата на Дубровник во Хрватска, Тале Трајков премина во голем фудбал,  сепак без многу напор КМФ Велес дојде до првата победа во првото  коло. 

Во дербито на Втората лига во Гевгелија се доигра без голови,   ФК Кожуф ФК Борец 0:0. По ова четврто коло  велешани се петти со 6 бода, една победа  и три нерешени, со скромна гол разлика од само 2:1 . Веќе утре, вторник на Градски ново дерби Борец 1919 го  пречекува  Тиквеш од  Кавадарци, кој е   втор со 9 бодови –три победи и еден пораз.  Средбата се игра со почеток од 15,30ч.  

Во трета лига Центар Вардар до Неготино  се гости во Велес. Откако пред две седмици во дербито го победи Превалец,  вчера ја победи и Бабуна со  2:0. И двата натпревари неготинци ги играа во Велес.     Превалец со високи 4:0 славеше  над Слога, додека Илинден БС загуби од 4:1 во Големо Коњари од истоимената екипа.    По четири кола и  слабиот старт со две последователни победи ФК Превалец се  качи на 6-тои место, ФК бабуна е осма и двете екипи со   по 6 бода и две победи, додека Илинден од Башино село е 12-ти од 14 екипи со три бода.  

Во следното петто коло, локално дерби во Башино село Илинден ја пречекува Бабуна а Превалец гостува   на соседот до табелата Младост кој е  петти со седум бодови.  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com