Михаил Андреев ја издаде книгата поезија ,,Уморна река,,

Петар Печков

Велешкиот поет Михаил Андреев ја издаде неговата книга  со поезија ,,Уморна река,,. Таа е во издание на издавачката куќа ,,Макавеј,, од Скопје.  Во неа  се наоѓаат 22 песни, создадени во шест деценискиот творечки пат на Андреев. Тие се личен избор на авторот од стотиците песни, кои ги има напишано досега.   Песните се поместени  во два  циклуса:  Сам против ноќите  и Црна птица.  

Поетот во ова негово дело се потпира на метафора, сликата, симболот, но не ги користи самоцелно. Длабока е меланхолијата во песните на Андреев. Песните во книгата се дестилирано искуство на една сензибилна душа, која ја пропушта сликата на светот низ овие стихови и ја кристализира во овие стихови, чувства и мисли – напиша Ефтим Клетников, рецензент на книгата ,,Уморана Река,,.   

Андреев целиот работен век го мина  како културен работник, вработен и раководител во велешката библиотека. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати