11-ти риболовен натпревар ,,Цветници,, (фото)

Петар Печков

 Вчера, на езерото Младост, се одржа 11-тиот риболовен натпревар ,,Цветници,, во организација на Здружението на спортски риболовци ,,Металург,, од Велес. Учествуваа 33 натпреварувачи од 11 клуба од Србија и Македонија, кои ловеа риба на Отовичка плажа.  Се ловеше риболов на пливка.

Натпреварот иако го носи насловот ,,Цветници,, го одржавме подоцна,за да има подобри услови за ловење риба   и подобар улов. Годинава овој празник беше доста рано, па затоа решивме натпреварот да се одржи при крајот на април. Се мери килажата на вкупно улвоената риба а истата подцна се враќа во езеро.  Беше уловена крапчиња, американски сом, белвица - рече д-р Ѓоше Игнов член на раковдството на клубот.   

На натпреврот во поединечна конкуренција победи струмицанчецот Ѓоко Гошев од  клубот ,,Трофеј,, од Струмица. Во екипна преодниот пехар го освоија гостите од Србија од клубот ,,Поштар,, од Бор. Заврниот дле и дружењето се случи во хотел ,,Монтенегро,, додека меѓу спозорите на 11-тиот риболвоен куп ,,Цветници,, беше и Жито маркети,, од Велес.

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати