15 месеци затвор за измама на колега

Петар Печков

Велешанката Славица Трајкова доби затворска казна оти измамила колега. Таа ќе лежи затвор 15 месеци но и има обврска на  оштетениот да му плати 344.400 денари во рок од три месеци, за кривичното дело ,,измама,, .

Трајкова која била вработена  во Основен суд Велес, според обвинениeто  во текот на месец мај 2010 година,  го довела во заблуда оштетениот К.Т. лажно прикажувајќи му го фактот дека доколку земат заеднички кредит на нејзино име,  паричните средства подеднакво ќе си ги поделат. К.Т. за одобрениот кредит во износ од 7.600 евра во денарска против- вредност од 467.400,00 денари, како гаранција ја стави под хипотека својата семејна куќа, а потоа на 03.11.2010 година додека

оштетениот К.Т. бил на боледување, Трајкова без да го извести ги подигнала сите пари од банката.   Парите ги потрошила за свои потреби. Трајкова подолго време била недостапна за судските органи, по што и се судело во отсуство и добила условна затворска  казна од една година, која  ќе ја одлежи ако стори ново кривично дело во следните три.

Апелација ја корегирала  оваа пресуда во ефективни две години затвор. По ова таа се бара со меѓународна потерница. Пронајдена била во Србија и екстрадирана во Македонија и по нејзино барање започна ново судење во Основниот суд во Велес.  Тоа заврши со ефективни 15 месеци затвор, пресуда која не правосилна.   

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com