Кацаров за „Татко и отец“ добитник на Рациновата награда

Петар Печков

Добитник на   Рациновото признание  за  најдобра прозна книга за 2009 година  е  Трајче Кацаров  за збирката раскази „Татко и отец“ во издание на книгоиздателството „Македонска реч“ од Скопје. Ова  на прес-конференција  го соопшти академик Луан Старова, претседателот на жири комисијата  на наградата Рациново признание  и минатогодишен лауреат на ова високо признание. Старова  рече дека збирката раскази „Татко и отец“ претставува значајно книжевно дело во својот жанр, кое се одликува со уверлива тематска заокруженост.

Со оваа книга Кацаров ни се претставува како раскажувач со искуство, мајстор на својот занает, со негуван, култивиран и изграден прозен израз. Книгата ја сочинуваат 27 раскази тематски обединети околу ликот на таткото. Станува збор за еден вид семејна проза напишана во вид на сеќавање каде временската дистанца помеѓу случениот настан и времето на раскажување го детерминира и погледот на раскажувачот, а со тоа и неговиот систем на вреднување, рече Старова.        Добитникот на високото Рациново признание Трајче Кацаров истакна дека оваа му е прва награда и затоа му е уште позначајна. Наградата свечено  ќе му биде врачена во рамките на овогодинешните  46 Рацинови средби,  од 11 до 13 јуни во Велес.  За ова високо Рациново признание  на конкурсот пристигнале 17  прозни книги  што претставува  дел од севкупната годишна  продукција. Во  најтесен избор влегле три книги, „Ако даде  господ“ на Братислав Ташковски, „Писмо до саканата“ до Мето Јовановски и „Татко и отец“ Трајче Кацаров

Поврзани »

СЕ ИЗДАВААТ ШАНКОВИТЕ НА ГРАДСКИ БАЗЕН

ЈАВЕН ПОВИК бр. 2/2022 за издавање на шанкови на Градски базен Велес за сезона 2022 година Детали

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Македонија треба да продолжи да учествува на Евросонг?

  • да
  • не
  • не ја следам манифестацијата
Резултати