44-те Рацинови средби

Петар Печков

Годинашен добитник на Рациновото признание за 2007-ма година за делото „Патот од себеси“ е писателот Коле Чашуле.

На официјализирањето на наградата присуствуваше лично и добитникот, кој потсети дека извесен дел од животот минал заедно со Коста Солев Рацин и дека нив двајцата ги поврзува длабоко и искрено пријателство.

- Од Кочо научив да не се помирувам со глупоста, со наредбите, на неговата борба да го развива сопственото мислење дури иако на другиот не му се допаѓа. Рацин е човек кој преку пишувањето војуваше, тој е востаник, најсветла фигура во тој период. Голема чест е што добив признание што го носи неговото име - изјави Коле Чашуле.

Неговото дело „Патот од себеси“ во издание на „Слово“ помеѓу 18-те пријавени трудови, прозни остварувања отпечатени помеѓу две Рацинови средби, комисијата во состав Велес Смилевски, Ефтим Клетников и Петре Бакевски едногласно реши да биде годинашниот добитник на нагрдата „Рациново признание“.

Тоа ќе му биде доделено на 8-ми јуни кога во Велес ќе се одржат 44-те Рацинови средби.

Добитник на Почесното Рациново признание за афирмација на македонската литература и јазик надвор од границите на земјава е српскиот автор д-р Мирољуб Стојановиќ.

Од содржините на манифестацијата најавен и меѓународниот поетски митинг, со учество на автори до Србија, Црна Гора, Бугарија, Албанија, Грција и Македонија.

И годинава ќе се случи музички портрет, овој пат на Зафир Хаџиманов, кој заедно со неговиот син и сопруга ќе одржат концерт во Велес.

Поврзани »

РОНТИС ВРАБОТУВА ОПЕРАТОРИ ВО ПРОИЗВОДСТВО

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес, има потреба да вработи: Оператори во производство Детали

РОНТИС ВРАБОТУВА ТЕХНИЧАР-АВТОМАТИЧАР

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес, има потреба да вработи: Техничар - автоматичар Детали

РОНТИС ВРАБОТУВА ТЕХНИЧАР -ХАУСМАЈСТОР

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес, има потреба да вработи: Техничар (хаусмајстор) за одржување на надворешна инфраструктура и градина Детали

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали со повисоките цени на кесињата за пазарење во маркетите, може да се зачува животната средина?

  • да
  • не
Резултати