Автомобил со двајца велешани удрил во ограда на автопат враќајќи се кон Велес

Петар Печков

Средата попладне автомобил со велешки возачки таблички излетал од автопат и удрил во оградата, по што се превртел на кров, при што две лица велешани се повредени, едното е префрлено во Скопје а второто задржано во Болница во Велес. МВР со информации за сообраќајката.

На 10-ти март во 16.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека на автопат Скопје–Велес, патничко моторно возило „фолксваген голф“ со велешки регистарски ознаки, управувано од З.С.(57) од Велес  удрило во бетонска ограда. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот М.С.(83) од Велес, а со телесни повреди се здобил  возачот, констатирани во Градската општа болница Велес - соопшти МВР.  Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје, а по спроведената истрага   ќе биде позната причинат за излетувањето. .

За карактерот на повредите информираа од Општа Болница Велес.

Вчера околу 17 ч на одделот за хирургија при ЈЗУ Општа Болница Велес донесен е маж на 82 годишна возраст, со приватно возило, повреден во сообраќајна  незгода,  направени се сите потребни иследувања при што е констатирано скршеница на лумбален прешлен, поради сериозноста на повредата препратен е на Клиника за Трауматологија- Скопје. По еден час е донесено уште едно лице од страна на ИМП- Скопје со полесни телесни повреди при што е задржано на 24 часовна опсервација - кажа д-р Елеонора Јованова, портпарол на Општа Болница Велес. 

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати