Велешанки со специјална награда за етно маса во Пробиштип (фото)

Петар Печков

 Во саботата во Пробиштип се одржа  манифестацијата “Зелникот на баба” 2019., годинава по осми пат.  Меѓу 16-те града учесници беа и велешанки, од Здружението на жени а годинава во Пробиштип имаше гостинки и од Србија и до Бугарија.

Велешанки се преставија со традиционална велешки домашна храна солена и блага.   На лице место се демонстрираше како се изготвува и како се пече под вршник. Имаше натпревар во брзо сукање, каде победи натпреварувачката од Новаци, за нај етно украсена маса беше избрана масата на гостите од Алексинац, Р. Србија.

Подготвените производи се продаваа а собраните средства околу илјада евра беа со хуманитарна цел. Даниела Темелковска и Ирена Спасовска направија одлична атмосфера, се играше на градскиот плоштад  во Пробиштип кој никогаш не е бил повеќе исполнет.

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати