Во Велес регистрирани првите два случаи на заразени со голема кашлица

Петар Печков

Во Велес се регистрирани првите случаи на голема кашлица, објави порталот ТрМр.

Според информацијата од Центарот за јавно здравје Велес, тоа биле лица маж  на 32 годишна возраст и дете на 6 годишна воарст. Случаите се пријавени на почетокот и крајот од март месец. И двете лица биле вакцинирани од пертусис и не биле хоспитализирани.

Опфатот со вакцина на децата од претшколска возраст во велешко е 80 отсто додека на децата од школска возраст е  95%.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес


АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

  • да
  • не
Резултати