Во велешко процветаа црешите и крушите, пролет во есен (фото)

Петар Печков

Деновиве, пред да стигне заладувањето, необична појава, пролет во есен. Во велешко, при крајот на септември, кога имавме денови со температури околу +30 во сенка, процветаа  црешите и крушите.

Прилог за ова се фотографиите. Расцветаната цреша е во двор на велешко семејство, близу Читкушева леш,а на ул. Ордан Џинот. Додека расцутената круша е во овоштарникот на ,,Жито,,. 

За постарите пак ваквото второ цутење, носи верување дека ќе имаме долга и студена зима. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати