Вратени во сообраќај укинатите патнички возови од Скопје до Велес и обратно

Петар Печков

По излетувањето на товарниот воз кај железничка станица Рајко Жинзиров на 29 јануари околу 17ч. денес патничкиот сообраќај се враќа по старо.

Двата патнички воза   кои беа времено укинати  од Скопје за Велес повторно возат, тој во 6,11 наутро и 22,33 навечер, додека од Велес за Скопје повторно сообраќај патничкиот воз во 5,03ч. 

Додека пак патнички возови од Скопје за Гевгелија сообраќаа до Велес со дизел локомотива а во Велес патниците се рпефрлаа во електро возови.

Во овој период извршена е санација на инфраструктурата  постројки, пругата, колосеците, електричните столбови, сигнализација, контактна мрежа и оптичкиот кабел. Се уште нема информација колку пари ги  чинеше  паднатата карпа двете МЖ  инфраструктура и транспорт.  

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати