Дамјанов, мајсторот по делата се познава,

Петар Печков

Позначаните  на  Дамјанов објаснуваат дека тој ни оставил 40 цркви на територијата на Македонија, Србија и Босна и Херцеговина. Се верува дека  градел и во Бугарија и  Грција, но нема докази за ова и треба да се истражи. Дел од неговите дела се црквите во Велес, Куманово, Штип, Крива Паланка, Ниш, Сараево, Мостар. 

За најубава и неповторлива градба  на Дамјанов се смета соборниот храм „Св. Великомаченик Пантелејмон“ во Велес, изграден во 1840 година. Дамјанов е градител на црквата во манастирот “Св. Јоким Осоговски“ кај Крива Паланка како и на црквите „Св. Богородица“ во Штип, Свети Никола   Куманово и Св. Архангел Михаил во Чичево, велешко, како и многу помали цркви во земјава.

Во Србија ги изградил црквите  „Св. Ѓорги“ во Смедерево, соборната црква  Св. Тројца во Ниш како  и соборната црква Св. Богородица  во Сараево. Тој ја завршува и градбата на црквата во Мостар. Оваа во Мостар е разурната во војната од 1991-та и  во тек е нејзината обнова која тешко оди а изгоре и дел од црквата во Ниш во пожар во 2001-та година. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати