Две златни и две сребрени медали за учениците од Превалец на натпреварот во Хасково

Петар Печков

На 10-тиот меѓународен натпревар по дигитална техника, кој годините наназад се одржува во бугарскиот град Хасково, четворица ученици од Велес освоија медалји.

Златни медалји освоија Мила Арсовски во категорија на ученици од 8 до 10 години и Сандра Тодоровска во категорија на ученици од 6 и 7 години.

Со сребрена медалја се враќаат Теодора Мицелинов за возраст од 6и 7 години и Тале Мицелинов за возраст од 8 до 10 години.

Сите тие се ученици во прво и второ одделение во подрачното ОУ  на Васил Главинов во населба Превалец и неколку години наназад учениците од ова училиште добиваат медалји на натпреварот во соседна Бугарија.

Нивен ментор беше наставничката Лила Арсова.   На меѓународниот натпревар учествувале околу илјада ученици од 16 држави во светот. 

loading...

Поврзани »

loading...

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде одмарате летово?

 • на Охридско
 • на Дојранско
 • на Преспанско
 • на Јадран
 • на Црно море
 • на Егејот
 • на езеро Младост
 • на планина
 • дома пред тв и со ер кондишн
 • во Албанија
 • во Турција
 • преку викенд одам до Грција
 • на некој од базените во градов
Резултати