Две ново заразени лица во Велес со ковид-19, оздравени нема

Петар Печков

Заклучно со вчеравечер, кога се прави листата на ново заразени со ковид-19, во велешко има две нови лица заразени со ковид-19, оздравени нема. ова е денешната информација од Центарот за јавно здавје Велес. Така во  општината има активни  18 лица.

Двата нови случаи на позитивни со кoвид-19 се две жени од градот. Едната смета дека се заразила од член на семејството, додека втората не може да презицира во епидемиолошката анкета од кого се заразила. Немаме оздравени пациенти - изјавија од Центарот за јавно здравје Велес.

Во велешко досега  има вкупно 287 заразени лица,  255 се оздравени и 14 починати. Од активните случаи 12 се на домашно лекување, пет на Инфективно одделение и еден е на Инфективна клиника во Скопје. 

На Инфективно одделение од велешка болница денес има 12 хоспитализирани пациенти, од нив 8 се потврдени позитивни за  4 се чекаат резултати од земен брис.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати