Денес нема позитивни случаи на ковид-19 во велешко, но има еден починат

Петар Печков

Министерството за здравство објави дека во Велес денес нема регистирано нови случаи на лица позитивни на ковид-19 а оздравени се седум. Со ова активни случаи се 382 а досега во велешко се заразиле 2.868 лица. 

Денес на Инфективно одделение е починат е еден пациент на 74 годишна возраст, од Градско, лекуван седум  дена. Ова е 97-ми смртен случај на лица од велешко, кои починале од последиците на ковид зарзата. 

Во велешка Болница  хоспитализирани 34 пациенти, од нив 29 се на Инфективно одделение а петмина на Интерно. Од лежечките пациенти  26 се потврдени позитивни, четворица  сомнителни и  исто толку четворица  пациенти со негативен тест но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 14 пациенти. Испишани се четворица  пациенти како оздравени со по 1 негативен тест.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати