Денес само четири нови случаи на позитивни од ковид-19 и 40 оздравени

Петар Печков

Центарот за јавно здравје Велес објави дека денес, недела,  има регистрирано  нови   четири  случаи во велешко или досега  вкупно 2.603 лица се заразиле од корона вирусот.  Оздравени има 40,  вкупно 1.863. Активни се 656 случаи а    на домашно лекување 604 пациенти.

Вкупно  хоспитализирани  во велешката Болница се 46 лица, од кои 28 се потврдени позитивни, двајца се  непотврдени и 16 се негативни но се уште хоспитализирани поради здравствената состојба. Утринава е почината   една пациентка на 75  годишна возраст, од Велес, лекувана на Инфективно одделение четири дена - кажа д-р Елеонора Јованова портпарол на Општа Болница Велес.

На кислородна поддршка биле  14 пациенти, испишани се пет  пациенти како оздравени, со по еден негативен брис. На Инфективно се сместени   35 пациенти, на  Физикално четири и на  Интерно седум.  Досега од последиците на ковид заразата во велешко починаа 85 пациенти.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати