Започна учебната година, на училиште во велешко тргнаа без малку 7 илјади ученици (фото)

Петар Печков

Во велешките основни средни училишта  на 3-ти септември започна учебната 2019/20 година. Откако вчера СОНК го одржа предупредувачкиот штрајк, денес со редовна настава започнаа  6.985 ученици.

Од нив, според бројките на локалната власт,  во основното образование 4.908 и 2077 средношколци. За прв па во училишните клупи седнаа и 436 првачиња. Наставата се одвиваше редовно и без проблеми. 

Споредбено со лани, годинава има 312 ученици повеќе, а 117 првачиња помалку.  Со  настава започна и новото основно училиште Панко Брашнар, во кое се споија  ОУ Благој Кирков и ОУ Јордан Хаџи Константинов Џинот. 

ТрМр им посакува на сите ученици успешна година, нека остане знаењето и спомените и другарството.

фото ССОУ Коле Неделковски

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати