И натаму бреговите и реката Вардар, служат за фрлање на смет

Петар Печков

За два месеци велешани фрлија повеќе смет, на бреговите и кејот  од реката Вардар, отколку што претходно имаше на истиот простор. Во  четиричасовната акција , која во  неделата ја изведоа волонтерите од ,,Македонски спасител,, здружение за безбедност на вода и планина од Велес, собраа повеќе смет отколку во средината на јули. Тие го чистеа просторот, на кој минувачите  фрлаат смет во централното градско подрачје, помеѓу мостот Гемиџии и Мало мовче. 

Отстранивме огромно дрво, нанос од реката Вардар  и го чистевме кејот и брегот на реката. Состојбата беше полоша отколку што ја имавме пред два месеци. Многу повеќе ѓубре, отпад најдовме на овој простор.  Собравме 1,2 илјади литри отпад, најмногу пет амбалажа - изјави Ангел Пановски претседател на здружението ,,Македонски спасител,,. 

Ова е втор дел на проектот ,,Чувари на вардарското крајбрежје,, помогнат од Министерството за животна околина и Општина Велес.  Првиот дел се спроведе на средината од месец јули.  Членовите на здружението апелираат до велешани да ги почитуваат законите и да не  фрлаат отпад во водите на Вардар.

За жал свеста е многу ниска, додека ние честевме еден минувач од мост фрли отпад во реката Вардар, пред нас и пред многумина минувачи. Испраќаме силна порака реката Вардар и крајбрежјето не се корпи за отпад - додаде Пановски. 

Во средината на август вработените од ЈКП Дервен спроведоа вонредна, трета акција годинава  на чистење на бреговите на реката Вардар, околу Стар мост и тогаш беа собрани пет трактора смет и два трактори градежен шут. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати