Михов е државен првак во ултра маратон, Димов трет

Петар Печков

Велешанецот Трајче Михов  член на АК Велес е државен првак во ултра маратон. Првенството се трчаше на ултра маратонот во Белград а македонските учесници се бореа за титулата. Победи Михов кој за 24ч. истрча  198 км а трет беше уше еден велешанец Зоран Димов член на АК Изгрев , кој по сериозната повреда се врати на трките. Тој за 24 ч. истрча 170 км. Михов веќе лани ја истрча нормата за Светското првенство кое ќе се одржи во Париз и е сигурен учесник.  

Женската екипа на ЖФК Борец загуби со 0:8 во четврт-финалето од фудбалскиот куп од прилепчанки. Попладнево на Градски велешанки беља високо поразени од гостинките и се просија од натамошните борби во ова натпреварување.   

Победа, реми и пораз за трите велешки екипи во Третата лига Централен регион.  Лидерот ФК Превалец одигра нерешено 1:1 против ФК Братство 07 во прилепско Големо Коњари но и натаму е лидер со 32 бода еден повеќе од ФК Питу Гули. Трето пласираната ФК Бабуна на Градски победи со  4:1 против претпоследниот ФК Младост 1930 од прилепско Кривогаштани.  ФК Тополка како фенерџија загуби со 4:0 во Крушево од ФК Питу Гули, кој  е второпласиран.  Во следното коло ФК Тополка игра повторно дома со ФК Братство 07 кој е седми со 17 бода. ФК Превалец по двете гостувања конечно дома и го пречекува четврто пласираниот ФК Ново Црнилиште од кавадаречко Црнилиште кој има 20 бода. ФК Бабуна која има 24 бод и е трета гостува на шесто пласираниот ФК  Големо Коњари, а има 19 бода,   во истоименото прилепско село. 

Започнаа натпреварите од пролетниот дел на Општинската фудбалска лига. Се одигра десеттото коло и постигнати се следните резултати:

Илинден БС -Младост    1:0

Горски-  Интернационал 1:3

Башкими - Согле              0:0

Локомотива -Мартолци 07 3:3

екипата на Форца Нова  беше  слободна

                                       Т А Б Е Л А

1. Мартолци 07          9    6   1   2      30:14   19

2. Форца нова             8    6   1   1      16: 6    19

3. Башкими                 9    5   1   3       14:8    16

4. Илинден БС            9    5   0   4      19:13   15

5. Локомотива            9    4   3   2      21:17   14

6. Горски                     9    3   2   4       13:17   11

7. Младост                  9   3   2   4       10:14   11

8. Интернационал     9   1   0   7       18:29     6

9. Согле                       9   0   2   7          8:29     2

 

Во следното 11-то коло играат:

Мартолци - Башкими

Согле  - Горски

Интернационал - Илинден БС

Младост - Форца нова

екипата на ФК Локомотива е  слободна

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати