Наградата за животно дело ,,Коле Неделковски,, за Веле Алексовски

Петар Печков

Веле Алексовски  е добитник на наградата за животно дело ,,Коле Неделковски,, . Ова награда се доделува за автори на пишаниот збор од велешко а Алексовски според образложението, има голем творечки опус со кој остава трајна трага во културното живеење на градот.

Наградата ја доделува  Клубот на писатели ,,Коста Солев Рацин,, од Велес. На добитникот му беше врачена во  спомен куќата на Неделковски, во неговото родно село  Војница, на денот на одбележувањето на 78-та годишнина од неговата смрт. 

Наградата се состои од спомен плакета и обележје. Веле Алексовски е трет добитник на наградата за животно дело ,,Коле Неделковски,, и тој во нејзина  чест засади садница на украсна туја во дворот на зградата. Наградата претходно ја добија поетесите Павлина Климкар Меанџиева и Македонка Јанчевска.  

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 10 (десет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати