Ново поставените знаци на средина тротоар ќе се отстрануваат

Петар Печков

На тротоарот кај новоформираниот кружен тек спроти ДОЗ, се поставија сообраќајни знаци. Но истите предизвикаа реакции кај велешани, оти се на средина од просторот и го попречуваат движењето на пешаците.

Иако се поставени согласно сообраќајните прописи, колку да бидат далеку од рабникот на тротоарот, тие на малиот просторот се наоѓаат  на средина. Така пешаците за да минат мора да се симнат на коловозот.   Градоначалникот вели тоа е пропуст на изведувачот. 

Ќе ги корегираме овие грешки, ќе дадам налог да се отстранат. Не се само тие. Еве кај приодот на Царинскиот терминал е на среде тротоар, сообраќаен знак  во вид на ,,П,, и пешаците мора да се симнат на коловозот, што ја загрозува  нивната безбедност. Верувам дека се од невнимание и грешките ќе ги исправиме  - изјави градоначалникот Аце Коцевски. 

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати