Нов сообраќаен режим околу ОУ Васил Главинов и кај пазарот во Нова населба

Петар Печков

Од вчера  започна да се применува новиот сообраќаен режим, околу основното училиште Васил Главинов и во пошироката околина. Воспоставен е нов режим на сообраќај, со еднонасочно одвивање на сообраќајот по улиците:  Христо Татарчев, Никола Карев и 11-ти  Октомври, два крака од неа. Улиците се соодветно обележени со хоризонтална и вертикална сигнализација, соопштија од локалната власт.

Посебно значење и дадовме на зоната околу училиштето Васил Главинов, каде заради поголема безбедност на децата, поставивме сигнализација „зона 30“ и „школо“ . Апелирам до возачите на внимателно возење и за почитување на сообраќајните знаци и на насоките за движење на возилата - кажа градоначалникот Аце Коцевски.

Со новиот сообраќаен режим улицата Христо Татарчев која води од крстосницата кај бифе Марија до Интернатот е еднонасочна во тој правец на движење, улицата Никола Карев во правец од бензинската на Брако до крстосницата со Борис Трајковски, до влезот во ОУ Васил Главинов е еднонасочна во тој правец. Еднонасочна е и улицата 11-ти октомври од споменикот на Бауман до фабриката Брако и истата улица од кафе бара Сама со Трговскиот  во Населба. 

Поврзани »

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ недела се прска против комарци

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско третирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати