Опожарен иконостасот во Св.Атанасиј Богомила

Петар Печков

Огнот го зафатил иконостасот во 15,30 часот па жителите веднаш започнале да го гаснат а се придружило и едно протипожарно возило од Велес, и огнот е изгаснат по еден час.

При ова изгорел дел од иконостасот  со површина од 20 метри квадратни, неколку икони 3 големи и 5 мали и дел од таванската ламперија.

Жителите се сомневаат дека причината за пожарот е некоја заостаната неизгасната свеќа од утринската литургија  или неисправна инсталација.

Црквата Св. Атанасиј е изградена во 1837 година, кога е поставен и иконостасот.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати