Поради снег, железничкиот сообраќај беше во прекин 12 часа

Петар Печков

Од ноќеска пред полноќ, до денес на пладне, железничкиот сообраќај во земјава беше во прекин. Сообраќаа само возовите кон Кичево и Куманово, сите останати, утринските кон Битола, Кочани, Гевгелија и Велес не тргнаа а кон Скопје од овие градови,   беа  сопрени на половина пат.

Така патничкиот од Гевгелија чекал во Градско, патничкиот од Битола чекал во Богомила а патничкиот од Кочани чекал на железничка станица Велес. Причина е снегот кој ја оштетил инсталацијата и го блокирал  свртниците.

Поради тежината  на снегот  оштетени се конекциските кабли -оптички и енергетски -изјави Хари  Локвенец, директор на ЈП МЖ Инфраструктура.  

Околу пладне дефектот бил  отстранет и по 12 часовна пауза, железничкиот сообраќај, патнички и товарен е повторно воспоставен, информираа од МЖ Инфраструктура. 

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати