По две седмици, загадувањето на воздухот со ПМ 10 падна под дозволената вредност

Петар Печков

Вчера мерните инструменти на Министерството за животна средина во Велес, измерија 48,4 мг на м3 што е пониска вредност од дозволената граница на 50 мг нам3.

Така после две седмици загадување, во денови кога имаше и трикратно повеќе од дозволеното, велешани дишеа незагаден воздух.

Овие вредности се мерат во станицата која е лоцирана кај градинката во населба Тунел. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати