По две седмици, загадувањето на воздухот со ПМ 10 падна под дозволената вредност

Петар Печков

Вчера мерните инструменти на Министерството за животна средина во Велес, измерија 48,4 мг на м3 што е пониска вредност од дозволената граница на 50 мг нам3.

Така после две седмици загадување, во денови кога имаше и трикратно повеќе од дозволеното, велешани дишеа незагаден воздух.

Овие вредности се мерат во станицата која е лоцирана кај градинката во населба Тунел. 

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати