Расте бројот на пациенти cо корона вирус, згрижени во велешка Болница

Петар Печков

Расте бројот на згрижени пациенти., позитивни на ковид-19 во велешка Болница. Ако пред десетина дена имаше дваесетина пациетни, кои се лекува таму, денес, сабота бројката е 37 лица.Oд нив  27 се потврдени позитивни ,еден е  сомнителен  и девет  пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 10 пациенти.

На Инфективно  одделение се 32а на Интерно пет пациенти.
Министерството за здравство објави дека денес сабота има повеќе оздравени отколку ново заразени лица со корона вирусот. Оздравени се десет а заразени се девет. 

Бројката на починати лица, како последица на ковид заразата е 106.  Во велешко има 251 активен случај  а досега се заразиле 3.1476 лица.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати