Сабота со проекцијата на филмот „Стела“ кино салата во „Бели мугри“ се предава во функција

Петар Печков

Со проекцијата на новиот македонски игран филм „Стела сабота вечер се отвора кино во Велес.  Киното е инвестиција на Општина Велес од 67 илјади евра и се наоѓа во просториите на поранешната сала „Бели мугри“ која работеше во рамките на Градската библиотека „Гоце Делчев„.  

Набавен е пакет за дигитално кино - проектор, перфориран екран за кино прикажување со вкупна површина од 27,54 м2, сараунд систем за озвучување, уредена е просторијата од каде се проектираат филмовите и за градежните работи во салата, потрошени се 4,68 милиони денари. Сцената во салата е прилагодена за кино и мултимедијални настани. Се одлучивме за прва проекција да биде прикажан играниот филм „Стела„ оти е прв детски филм од македонско производство - соопшти градоначалникот Аце Коцевски, на денешната прес конференција.

Салата која примa 240 гледачи согласно протоколите за работа на кината, ќе може да прими 80 гледачи. Филмот ќе се прикаже в сабота, во два  термини  од 18 и 20,30 ч. во чест на претстојниот празник 11-ти октомври. По втората проекција получасовен настап ќе има групата Љубојна со музика од филмот.  

Групата Љубојна ќе има концерт затоа што таа ја изведува музиката од филмот. Нејзиниот настап не е спорен согласно препораките на Владата, бидејќи киното не е угостителски објект, каде се забранети настапи на музички изведувачи. Ова е културен настан - додаде Коцевски.

На новинарското прашање, кога и со кои филмови ќе продолжи киното со други проекции на филмови, градоначалникот немаше конкретен одговор.


Ќе разгледаме како правно во салата да овозможиме  прикажување на нови филмови од странско и домашно производство. Работиме и да обучиме лице кое ќе работи со техниката. Дотогаш ќе гледаме да обезбедиме бесплатно да прикажуваме македонски филмови. Нашите желби се во континуитет да се прикажуваат филмови во кино салата  - кажа Коцевски.   

На прес конференцијата присуствуваа  Данчо Стефков, монтажерот на филмот „Стела“ и Ристе Гиовски дресер на кучето шарпланинец, кое е главниот јунак во филмот.  

Ова ми е четврти филм, но врв на мојата кариера како монтажер. Ме радува што Велес доби кино и на моите сограѓани им порачувам одете и гледајте филмови во кино - рече Стефков.  

Кога го видов сценариото сфатив дека има сцени кои се несвојствени за едно куче, особено за нашиот шарпланинец кое не сака многу да трпи влијанија - рече Ристе Гиовски, тренер на Стела.

Последната кино претстава во киното 11-ти Октомври, според текстовите објавени на ТрМр,  беше во март 2005-тата. Од  април 2013-та откако доби  дигитален кино проектор, кино проекции пред се на нови македонски филмови се прикажуваа и во велешки театар. Се прикажува а ревии на новиот германски и француски филм. Откако есента 2018-та дигиталниот проектор се расипа, во Велес се нема прикажано филм, освен неколкуте проекции летово преку   „во кино со автомобил“ на група млади ентузијасти.

Поврзани »

ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ГРОБНИ МЕСТА ПРЕСЕЛЕНО ВО ЗГРАДАТА НА ЈКП ДЕРВЕН

Ги известуваме граѓаните дека Одделението за гробишта е преместено од канцелариите на Сектор Комунална хигиена (кај Вардарска епархија) во Управната зграда на ЈКП Дервен (на влезот од Градскиот парк). Контакт телефонски број за ова одделение е 043 231 011, локал 189, така што за сите прашања поврзани со гробни места обратете се горенаведениот број или во Управната зграда на ЈКП Дервен, соба бр. 19.

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали во Македонија треба да остане летно и зимско сметање на времето?

  • да
  • не
Резултати