Сигурносните рампи викендов не работеа оти крадци го украле кабелот

Петар Печков

Сигурносните рампи на пругата низ Велес која води за Гевгелија, викендов не работеа. Причина некој украл од  кабелот кој ги поврзува рампите. Ова беше причина во саботата и неделата да има застој при нивното спуштање.  Од Македонски железници објаснуваат дека крадците се причината за застојот.

Во саботата напладне непознат сторител/и од мостот кај Тополка украл стотина метри од кабелот  кој  ги поврзува сигурносните рампи. Тој беше заменет во неделата напладне и во овој период од 24 часа, имаше застој во работата на рампите од железничките премини. Но машиновозачите постапуваа согласно дадените правила, пред секој премин сопираа, со звучен сигнал кажуваа дека ќе минат и потоа со мала брзина го продолжува патувањето- изјавија од МЖ.  

Застојот во Велес беше на три премини, првиот кај Железен мост, вториот влезот во Дворови и третиот  преминот кај  мостот Гемиџии.  Крадците ги сечат  сигурносните кабли,  ги топат а добиениот бакар го препродаваат во откупните центри и печалат. 

Но тоа што збунува е како во во текот на саботата се одвиваше железнички товарен сообраќај а машиновозачите беа во штрајк, кој го прекинаа неделата наутро кога сообраќајот продолжи со тековниот возен ред. 

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати