Скулпторска колонија, фолклорен фестивал, концерт на класична музика

Петар Печков

Од локалната власт ги најавија културните настани кои во наредниот период ќе се случат во Велес.  Три културни настани ќе се одржат во Велес до првите денови на јули.

Ова го најави градоначалникот Аце Коцевски на денешната прес конференција.  Ќе има концерт на класична музика, скулпторска колонија и меѓународниот фолклорен фестивал или се содржина з сечиј вкус. 

На 19 јуни, среда ќе се одржи  концерт на млади уметници на класичната музика од Санкт Петерсбурт, Русија.  Првата скулпторска колонија    со учество на уметници од странство  ќесе одржи од 24-ти  до 7-ми јули. Од 3-ти до 7-ми јули  е најпосетената манифестација во градот, меѓународниот фолклорен фестивал - рече Коцевски. 

Прашан дали летово ќе се одржи Вардарската регата, Коцевски додаде

Досега никој од организаторите на манифестацијата не се јавил. Општина Велес не е организатор. Имаме одвоено средства за нејзина поддршка - додаде Коцевски. 

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати