ФК Борец 1919 -ФК Струга ТЛ 3-2

Петар Печков

Градски стадион Зоран Паунов

судија: Гоцески Струмица

стрелци:  Драгарски (автогол) 29`, Христов 41`  од пенал, Прелчец 57` за ФК Борец 1919, Кировски 5` и 42` за ФК Струга ТЛ

ФК Борец 1919: Георгиевски, Абаз (ж), Ефтимов (ж), Христов, Коцев, Николовски (ж), Пеев, Прелчец, Ристовски, Стојменовски, Стојковски    играа и: Ѓ.Ѓорѓиев, Т. Трајков (ж), Блажевски

ФК Струга ТЛ: Ѓуриќ, Анруши, Цаке, Цветановски, Драгарски, Касами (ж), Кировски, Лена, Мустафов, Рамадани, Шеји   играа и:  Далчески, Османи, Шаќири,

Втора победа за вФК Борец 1919, во Првата лига, во средба каде играа новаците во ова друштво. Совладана е екипата на ФК Струга ТЛ со 3:2 (2:2), каде беа постигнати пет гола, повеќе отколку во сите останати натпревари од 9-тото коло.  Гостите поведоа во 5-тата минута преку Кировски.  Велешките фудбналери  можешеа да израмнат во 13` преку Георгиевски, кој сам од 5 метри ја погоди пречката.  Израмнувањето стигна во 29-тата кога Пеев од 18 метри шутираше, топката го зафати Драгарски, голманот на едната страна топката во другиот дел од голот, ја затресе мрежата.  Домаќинот поведе во 41-та од пенал, со голот на  Христова а во следниот напад стружани израмнуваат, повторно стрелец е Кировски. Победничкиот гол за ФК Борец е постигнат во  57` од хрватскиот интернационалец Прелчец. По девет кола, со што заврши првиот дел од првенството ФК Борец 1919 е последен 10-ти со 8 бода колку што има и ФК Струга ТЛ. Следното коло велешани повторно играат дома, овој пат ја пречекуваат екипата на ФК Шкупи, која е четврта со 13 бода а во првото коло , дома на Чаир славеа со 2:0. Овој натпревар се игра на 19-ти октомври, поради паузата во првенството за настап на националната селекција.  Од клубот  на нивниот ФБ профил најавија  подобри резултати во продолжението од првенството.  

,,етапа во која имавме тежок распоред и само четири натпревари како домаќини и тоа со тимови кои значат нешто во Македонскиот фудбал (Вардар,Шкендија,Работнички итн.) Во вториот дел од првата полусезона почнуваме со екипата на Шкупи на домашен терен и имаме далеку подобар распоред и тука е нашата шанса за напредок на табелата,,.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати