Комјутерскиот томограф во велешка Болница не работи осум месеци

Петар Печков

Апаратот за комјутерска томографија во Велешката Општа Болница   не работи од лани од септември. За овој период од осум месеци  пациентите  се препраќаат во други Болници па така тие мора да патуваат за да обезебдат потребна релевантна снимка.   Неговата поправка чини околу 60 илјади евра, средства кои институцијата  ги нема.

Сервисерите констатирале дека работните секунди  рентген цевката ги надминала. Такви три апарати набавени 2011-та во Македонија истовремено се расипаа во Охрид и Велес. Со ваква финансова кондиција како што е болницата, тоа сами не можат  да го решат.  Затоа се обратиле до министерот Филипче кој ветил дека апаратот ќе биде поправен и тие ќе ги сносат трошоците.

Зависи од сервисерот, дали тој дел - рентген цевката ја имаат или ќе мора да ја добијат од производителот ,,Сименс,, од странство.Тоа е сега прашање на време кога ќе биде поправен комјутерскиот томограф -  изјави  д-р  Димитар Стровјаноски.  

Комјутерскиот томограф беше набавен војуни  2011-тата година.                     

фото:архива

 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати