Одбележување на ослободувањето на Велес од 1972

Петар Печков

 Во почетокот на 70-тите години во прославата за ослободување на Титов Велес се вклопи и спортскиот дел. Ние како одбојкарски Клуб „Борец„ бевме почестени и повеќе години за ред игравме ревијални натпревари. Гости  беа: ОК „Струмица„, ОК „Југохром„, ОК Работнички, екипата на гарнизонот „Алексо Демниевски-Баумен„ како и ОК „Вардар„ чија екипа  во тие години беше една од најдобрите во Југославија.

Токму на прославата во 1972 година за да можеме некако да и се спротивставиме на поканетата екипа на  ОК „Вардар„, управата реши  да состави  екипа од најдобрите, од ОК „Борец„ со најдобрите играчи  тогаш од другите екипи од Македонија, па направиме репрезентација која ќе се спротивстави на вардарци. Овој потег на ОК „Борец„ повеќе во Македонија не го направи никој.

Од ОК „Борец„ настапија: Ацо Жабев,Никола Зафиров, Владо Диневски, Ангел Жабев и Орце Стојков. Средбата се одигра   на 08.11.1972 година во салата на ОУ „Васил Главинов„. ОК „Вардар„ победи со 3:1.  За гостите играа Трифун Трифуноски, Боѓиќ Сергеј, Макеларски Љупчо,  Владимир Богоевски,  Зоран  окузовски, состав кој  по две години стана првак на Југославија. 

Тренер на Репрезентацијата беше Ордан Димов а судии: Никола Поп Златанов и Мемич. Тогаш претседател на ОК „Борец„ а и 13 години вкупно, пред и потоа  беше Др. Никола Стојков.

 Сеќавање на Владо Диневски  

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати