Академскиот сликар Ангел Петров одбележа 60 години творештво (фото)

Петар Печков

Во Ликовниот салон вчеравечер  беше отворена 45. самостојна изложба на велешанецот,  академскиот сликар Ангел Петров. На овој начин тој  одбележува 60 години од неговото творештво. Дел од неговите дела се наоѓаат и во јавните институции во Велес и во многу приватни колекции. Авторот Петров се заблагодари на сите кои дојдоа на изложбата почитувачи на неговото дело, опус, пријaтели. 

Се гордеам со Вас. Јас ја барам светлината, оти светлоста е живот. Кога едно дете се раѓа тоа прво ја бара светлината - рече Петров на присутните. 

Роден е 1933 година во Велес. Средно уметничко училиште завршува во Скопје как Лаар Личеноски. Дипломирал на Академијата за применета уметност  1962 година, каде студирал во класата на професорот Винко Грдан. Петров е член на ДЛУМ од 1967 година. 

Учествувал на над 200 групни изложби, а има реализирано 44 самостојни изложби, во земјата и странство.  Еден дел од животот, од 1963-та работеше како педагог по ликовна уметност во велешките училитша, и едуцираште илјадници ученици се до пензионирањето 1993-та. 

Во Ликовен салон Велес се презентирани 101  дело, на ретроспективната изложба по повод 60 години од неговото творештво  од петте ликовни фази: пејсажи, актови, коњи, портрети и стара велешка архитектура, работени во повеќе ликовни техники; масло на платно, акрилик, пастел, комбинирани техники.    

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com