Болницата доби санитетско возило, донација од ,,Дрекселмаер,, (фото)

Петар Печков

Велешката Болница денес доби донација, санитетско возило марка ,,мерцедес,, .  Тоа е подарок од германската компанија ,,Дрекселмаер,, вредно околу 20 илјади евра. На овој начин се зголемува скудниот возен парк на ЈЗУ Општа Болница, од што корист ќе имаат пациентите .

Ова возило е донација од нас за граѓаните, пациентите,  на Велес и регионот. Ние и понатаму со други проекти остануваме партнер на овој регион - порача  Лукас Мирингер, генерален директор на Дрекселмаер Македонија. 

Во оваа компанија се вработени и околу 750 лица од Велес.  Санитетското возило било одлично опремено, со неопходната опрема и на болницата и останува само да го регистрира за да може да се користи. 

„Болницата имаше проблеми во санитетски возила , имавме најава дека преку Министерството ќе добиеме, засега не се случи.  Возилото многу ќе ни значи бидејќи сме во многу лоша состојба, имаме едно возило кое постојано се расипува. Ова возило ќе биде од голема корист за граѓаните на Велес но и за пациентите од регионот  - кажа  д-р Божидар Бојаџиев, директор на велешката болница.

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати