Велешанецот Илиевски победи на велешкиот полумаратон (фото)

Петар Печков

Велешанецот Трајче Илиевски победи на велешкиот полумаратон, кој во саботата се трчаше во Градскиот парк . Тој постигна време од  1:16:21. И второто место го освои велешанец Никола Павлов СО 1:23:28, и двајцата членови на АК ,,Изгрев,,.  Трет беше Александар Петров со време од  1:32:54. Илиевски минатата година беше втор на полу маратонот. 

Кај жените победи Марија Пеликон со време од 1:38:31, пред Ангелина Панова 1:46:58 а трета беше Клементина Темелковска 2:03.51.   

На патеката од 5 км  кај рекреативците победи  Игор Стојановски     со време од  17:42 пред Дарко Темелковски  - 19:45 и трет беше  Верољуб Додевски    20:57.

Во женска конкуренција победи  .Фросина Јордановска  со време од 30:55 пред  Оливера Ѓорѓиева  со истрчани 31:41 и Билјана Иванова  со време од 37:47.

Годинава се трчаше 4-тиот  велешки атлетски полумаратон, со осетно помал број учесници од претходните години.  Го организираа АК "Изгрев" и Планинарското друштво ,,Чеплес" во соработка и поддршка на Општина Велес.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

  • да
  • не
Резултати