Велешките возачи најдисциплинирани, најмалку пијани откриени зад воланот

Петар Печков

Ако пред седум дена,  во сообраќајната контрола, на СВР Велес биле откриени десет возачи, кои возеле под дејство на алкохол, во ова викенд контрола ги имало далеку помалку, само четири, за период од шест часа.

Во периодот од 22 часот сабота  до 4  часто недела,  на територијата на СВР Велес била спроведена акциска контрола на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. Притоа, биле откриени 16 прекршоци од кои четири во Велес, осум во Кавадарци и четири во Неготино - информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. 

За сите прекршоци изречени биле соодветни казни. 

Споредбено во Скопје биле откриени 52 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол,  во Куманово 50, во Штип 33, во Струмица 23, во Битола 35. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати