Викендов, ноќта сабота кон недела започнува зимското сметање на времето

Петар Печков

 Ноќта 24-ти кон 25-ти октомври, во три часот ќе започне зимското сметање на времето.  Стрелките на часовникот се подмесуваат еден час наназад, или еден час повеќе за спиење.

Од 2021 година треба да стапи во сила укинувањето на задолжителното поместување на часовникот за еден час во земјите од Европската Унија.

Предлогот беше усвоен од страна на Европскиот парламент, но сепак секоја членка на Унијата има можност да избере дали ќе остане на летно или на зимско сметање на времето.

Поврзани »

РОНТИС ВРАБОТУВА ХАУСМАЈСТОР

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес, која е дел од Швајцарска мултинационална корпорација активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала има потреба да вработи: Техничар (хаусмајстор) за одржување на надворешна инфраструктура и градина Детали

РОНТИС ВРАБОТУВА ТЕХНИЧАР ЗА ОДРЖУВАЊЕ

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес, која е дел од Швајцарска мултинационална корпорација активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Македонија еден ден ќе биде членка на ЕУ?

  • да, но ќе мине време
  • не,нема да се случи
Резултати