Денес во велешко 28 нови случаи на ковид-19

Петар Печков

Во велешко денес се регистрирани 28 нови случаи на позитивни со квоид-19 а оздравени се  30 пациенти, објави Министерството за здравство. Досега починати од последиците на корона вирусот во велешко се 94 пациенти.  Активни се 518 случаи,  486 се на домашно лекување, 24 во велешка Болница, по двајца во приватни клиники во Скопје, Инфективна клиника и Болница Козле  и по еден во  ГОБ 8-ми септември и во торако-васкуларна клиникја.


Хоспитализирани во велешка Болница се  34 пациенти, на Инфективно 29 и пет на Интерно.  Од  нив 23 се потврдени позитивни, пет  сомнителни и  шест  пациенти со негативен тест но задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 15 пациенти. Од  заразените со ковид-19 испишани се пет  пациенти како оздравени со по еден негативен тест.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати