Дербито на Третата лига Центар, ФК Росоман и ФК Превалец без победник

Петар Печков

Во дерби натпреварот на екипите од врвот на Третата лига Центар,  ФК Росоман и ФК Превалец  заврши нерешено 1:1. Така и по ова шесто коло, тие се на делба на првото место со по  16 бода а превалчани се втори поради послабата гол разлика. ФК Локомотива во Градско конечно ја забележа првата победа. Ја победи седмо пласираната екипа на ФК Обршани со 1:0 и со четири бода скокна за едно место на табелата на 12-тото. ФК Илинден БС гостуваше во Неготино кај ФК Вардар, трето пласиран и загуби со 4:1, па паднаа на 9-тото место со 8 бодови.  Во следното седмо коло ново дерби ФК Превалец го пречекува трето пласираниот ФК Вардар од Неготино, кој има бод помалку. Во Башино село ФК Илинден игра со ФК напредок од Кривогаштани кој е петти со 11 бода, додека ФК Локомотива гостува на ФК Ново Црнилиште во Црнилиште кој е чести со 9 бодови. 

 Во Првата футсал лига екипата на КМФ Велес во второто коло загуби дома со убедливи 2:6 од екипата на КМФ Карадаку од Липково. Очигледно дека  подмладениот состав на поранешниот освојувач на првенството и Купот,  ќе се бори за опстанок оваа година. 

Во Првата ракометна лига, група 2, дома екипата на РК Борец загуби од РК Младост од Богданци со 22:36 (11:19). По три кола младата велешка екипа е последна осма без бодови. Во следното коло гостува во Кавадарци на РК Тиквеш 2014 кој досега има три победи и го дели првото место.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати