Дербито помеѓу ФК Борец и ФК Превалец за лидерот

Петар Печков


Во Третата фудбалска лгаи дербито се играше на Градски во Велес, каде првопласираниот ФК Борец го пречека  трето пласираниот ФК Превалец. Победи лидерот со 2:1 (1:1)  со ефекниот  гол од 16м.  на Трајков во  73  минута.  Составот нa ФК Локомoтива ова коло беше слобoден.  Борец е лидер со 36 бодови, Росоман е втор со 33 бодови (но има меч повеќе), Големо Коњари е трет со 31 бод, Превалец е на 4. место со 30 бодови. Во следното коло e ново дерби, ФК Борец  гостува во Големо Коњари кај истоимената екипа, ФК Локомотива, која е претпоследна,  гостува на ФК Питу Гули а  ФК Превалец игра со ФК Ултрас кој е на 8 позиција со 14 бода.

Екипата на лидерот на Втората фудбалска лига жени со високи 0:13 славеше во Велес на Градски против екипата на ЖФК Борец. Велешанки имаат седум бода a во следното коло играат со екипата на ЖФК Плачковица во Радовиш.

Се одигра 16 коло од Општинската фудблска лига. Постигнати се следните резултати
ФК  Бабуна – ФК Илинден 4:2  
ФК Младост – ФК Богомила 0:1
ФК Согле – ФК Башкими  1:6
ФК Форца нова – ФК Горски 1:3  
ФК Чашка – ФК Мартолци 3:3  
Слободна беше екипата на ФК Тополка
                                                    Т  А  Б  Е  Л  А
1. БАШКИМИ (Ј)              14    12    1    1    39/11    37
 2. ИЛИНДЕН (БС)           15    11    1    3    35/15    34
 3. БАБУНА                      14    10    2    2    45/19    32
 4. БОГОМИЛА                13    7    3    3    28/16    24
 5. СОГЛЕ                       15    7    1    7    25/29    22
 6. ФОРЦА НОВА            14    5    1    8    16/22    16
 7. МАРТОЛЦИ 2007       14    4    3    7    28/32    15
 8. ГОРСКИ                    15    4    2    9    20/28    14
 9. МЛАДОСТ 1976        15    3    2    10    16/35    11
 10. ТОПОЛКА               14    2    5    7    13/36    11
 11. ЧАШКА                   15    2    3    10    17/39      9
 
Во следното коло играат:
ФК Башкими – ФК Младост
 ФК Богомила – ФК Чашка
ФК мартолци – ФК Форца нова
ФК Горски – ФК Бабуна
ФК Илинден – ФК Тополка
Слободна е е кипата на ФК Согле

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес


АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

  • да
  • не
Резултати