Десет нови случаи на ковид-19 во Велес, оздравени тројца

Петар Печков


Во текот на изминатите 24 часа во велешко има десет нови регистрирани случаи на лица позитивни на ковид-19, информираа од Центарот за јавно здравје.

Меѓу нив е и една медицинска сестра од Интерно одделение. Има и тројца оздравени.  

Со ова вкупниот број на досега заразени лица во велешко е 456, од нив 86 се на домашно лекување, 19 на Инфективно одделение во Велес, две на Инфективна клиника во Скопје, тројца во приватни клиники, две на ГАК и едно на ОРЛ во Скопје.

На Инфективното одделение хоспитализирани се  32 пациенти, 30 потврдено позитивни двајца сомнителни, 15 пациенти се на кислородна поддршка. Тројца пациенти се испишани како оздравени по два негативни теста.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати