Десет нови случаи на позитивни со ковид-19, во Велес бројката на активни случаи се искачи на 73 лица

Петар Печков

Десет нови случаи на позитивни со кoвид-19 во Велес беа регистрирани денес, а доцна попладнево ги објави Министерството за здравство.  Има и петмина оздравени. Со ова бројот на активни случаи во велешко се искачи на 73 лицa.

Од ново заразените  шест се мажи, четири се жени. Една вели дека се заразила на работа, останатите тешко можат да лоцираат со кого биле во контакт а бил позитивен. Од овие денешни  и вчерашни случаи може да се каже дека припаѓаат на повозрасната група лица - изјавија oд Центарот за јавно здравје Велес.

Вкупниот број на досега заразени со корона вирус во велешко е 402 лица, 312 се оздравени а 17 се починати. Од активните случаи 59 се дома, двајца пациенти се на Инфективна клиника во Скопје и двајца во приватна клиника.

На инфективното одделение хоспитализирани се 28 пациенти, 26 се потврдено позитивни, две лица се сомнителни. Еден пациент на 58 годишна возраст по барање на семејството е префрлен на Клиниката Жан Митрев, девет пациенти се на кислородна поддршка - соопшти др- Весна Николовска Неделковска, портпарол на Општа Болница Велес. 

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати