Жена возач се здоби со тешка повреда на раката, кога ја проверувалa колата на отворен пат

Петар Печков

Жена возач додека ја проверувала  колата, која на отворен пат сопрела, се здобила со тешка повреда, поради која е итно пренесена во Ургентен во Скопје. Настанот се случи денес околу пладне, на регионалниот пат од Велес за Градско, на крстосницата за Кочилари.   Автомобилот тргнал откако жената вршела преглед и ја прегазува десната подлактица.

Околу 11,45 ч., примен е повик  и екипа на  Итната помош веднаш заминала на лице место. Кај жена на возраст  од 37 год до Кавадарци, констатирана  отворена повреда на подлактица, со обилно крварење дадена е неопходна помош и транспортирана до  хируршко одделение . За време на транспортот  пациентката е во свесна состојба - соопшти д-р Васе Пановска, портпарол на Здравен дом Велес.

Донесен е пациент со повреда од сообраќајна незгода, со отворена скршеница на подлактица, санирана повреда и веднаш препратена на пластична хирургија во Скопје - информираше д-р Весна Николовска Неделкова, портпарол на Општа Болница Велес.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати