Загрижувачки 83 лица позитивни на ковид-19 во велешко денес

Петар Печков

Нова загрижувачка бројка на позитивни со ковид-19 во велешко. Денес Центарот за јавно здравје Велес објави дека има 83 случаи и петмина оздравени. 

Со ова  има 338 активни случаи а досега во велешко имало 720 заразени. Од активните,  35 се на Инфективно одделение, 298 на домашно лекување, две родилки се во ГАК Скопје и тројца велешани се на приватните клиники во Скопје.  

Попладнево на Инфективно одделение има хоспитализирано 44 пациенти, 38 се потврдено позитивни и шестмина сомнителни, се чекаат резултати од земен брис. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати