Започнаа натпреварите во Третата фудбалска лига Центар

Петар Печков

Започнаа натпреварите од Третата фудбалска лига Центар. Во неа настапуваат и три екипи од ОФС Велес, ФК Превалец од Превалец, ФК Локомотива од Градско и ФК Илинден од Башино село.  Иако во ова лига настапуваше и лани го освои третото место ФК Бабуна од Мартолци се откажа од натпреварувањата и ќе игра во Општинската фудбалска лига. Ниту првакот на ОФЛ Форца Нова, ниту второпласираниот ФК Мартолци 07 не се пријавија за настап во Третата лига, па како трет таа можност ја искористи ФК Локомотива а подоцна и ФК Илинден од Башино село.  Така лигата брои 14 екипи.

Во првото коло  дожд од голови на натпреварот ФК Превалец - ФК Напредок од прилепско Крушеане 6:3 (2:0). Во Градско реми за Локомотива и Братство од прилепско Житоше 1:1 ( 1:1).  ФК Илинден ова кола не настапи, бидејќи домаќинот ФК Обршани побара средбата да се одложи, што било прифатено и ќе се игра во дополнително закажан термин. Во второто коло играат: ФК Илинден БС - ФК Ново Црнилиште,  во Горно Коњари прилепско ФК Горно Коњари - ФК Локомотива и во Ваташа  ФК Габер -0 ФК Превалец. 

Започнаа натпреварите на и Првата женска лига во фудбал. Во првото коло велешанки дома ФК Борец загубија од ФК Жас Јунајтед од Струга со 0:6. Следното коло велешанки гостуваат на ЖФК Речица во Речица, која на првиот натпревар загуби со 0:7.  

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати