Започна вакцинацијата за здравствените работници од Болница, за заштита од ковид-19

Петар Печков

Првите вакцини  за заштита од ковид-19 претпладнево ги примија и здравствените работници од велешката Болница. Вакцинацијата ќе се извршува два дена, денес и утре.

Денес е започната вакцинацијата на здравствениот персонал при ЈЗУ Општа Болница Велес, истата се одвива непречно во модуларната болница на Инфективна Клиника-Скопје. Вкупно 84 здравствени работници од нашата институција во текот на денешниот и утрешниот ден ќе ја примат вакцината против Ковид 19 – информираше д-р Елеонора Јованова, портпарол на Општа Болница Велес.

Следни кои очекуваат да бидат вакцинирани од ковид-19 се здравстените работници од Итната помош, кои секојднево се во контакт со пациетни.

 

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати