Започна наставата за докторски студии на ТТФ во Велес

Петар Печков

На свеченост одржана на Техничко - технолошки факултет  - Велес денес беа доделени дипломите за завршените студенти и на магистрантите. Започна  и наставата  за докторските студии, за шестмина студенти  и за 12 студенти за магистерски студии. Дипломите на завршените студенти и магистрите  им ги врачи деканката   д-р  Валентина  Павлова. 

Денес дипломи добиваат 24 завршени студенти и 6 магистрирани студенти.  Има и  втор дел од свеченоста, тоа е свечен час. Се однесува за  12 студенти кои продолжуваат за магистерски студии и шест запишан докторанти на новата студиска програма иновативни  технологии за храна и нутриционизам -  рече Павлова.    

Лани за прв пат започнало запишување за докторски студии на овој Факултет  и имало еден студент, годинава три се од Македонија и три од Косово.  Првите дипломирани докторанти се очекуваат за две до три години.  На овој факултет имало запишани како редовни студенти од Албанија и Србија а со обезбедени  стипендии на Министерство за образование на Македонија.   

Свечено беа  доделени  на дипломите на завршени студени на двете програми на ТТФ  -прехранбена технологија и био-технологија и за нутриционизам. Дипломи добија и шест магистрирани студенти  на   три студиски програми  - едногодишна и двогодишна нутриционизам и   едногодишна  за управување со безбедност и квалитет на храна. Техничко – технолошки факултет – Велес  започна со настава во 2008/9-та година.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати