Зафирчев со награда за најдобар актер на Фестивалот во Мала Преспа

Петар Печков

Васил Зафирчев е добитник на наградата за најдобар актер на 12-тото издание на фестивалот Македонско културно лето,  кое се одржува во Мала Преспа - Албанија, за улогата на Волкот во претставата за деца "Црвенкапа" во продукција на Театар "Јордан Хаџи Константинов Џинот" од Велес. Организатор на Фестивалот е здружението ,,Сонце,, и актерот Едмонд Сотир. Зафирчев во  името на матичен од негово лично име од срце да се заблагодарам на жирито за доделената награда за најдобар актер за улогата.

Ми претставува необично убава чест и задоволство, особено затоа што ова ми е прва награда за остварена улога во театарска продукција за деца и што ја добивам токму на оваа единствена манифестација која ја промовира и афирмира македонската уметност и култура во Албанија. Моите најискрени желби за уште многу успеси на нашиот театар и за идни убави и успешни изданија на овој фестивал - порача Зафирчев. 

„Театар Комедија“ ја доби  наградата за најдобра претстава на Фестивалот за „Мечка” во режија на Димче Николовски. За најдобра актерка на фестивалот прогласена е Ана Левајковиќ за улогата на Памина во претставата „Волшебната Флејта“ на „Театар за деца и младинци“ од Скопје.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати