За шест месеци во локалитетот Стоби имало 10 илјади туристи

Петар Печков

Во првите шест месеци од годинава археолошкиот локалитет  Стоби го посетиле    10 илјади туристи, повеќето домашни најчесто ученици во рамките на организирани екскурзии. Тоа е половина од посетеноста  ланската година, која беше рекордна. 

Бидејќи ова се бројки за  половина година, раководството на НУ Стоби очекува дека годинава посетители ќе  има рекордно, бидејќи во тек е сезоната на годишни одмори, кога покрај локалитетот, на автопатот минуваат илјадници, пред се странски туристи, кои се најчести гости во овој период од годината. Ако лани најбројни биле Холанѓаните, годинава се Американците.  

Археолошкиот локалитет Стоби во првите шест месеци го посетиле вкупно 10.312 туристи од кои домашни 6312 и странски 4000 од Америка, Италија, Србија, Словенија, Полска, Чешка, Јапонија, Германија - соопшти директорот Спасе Перовски. 

Туристите кои го посетители локалитетот најголем интерес посветувале на Античкиот театар, Епископската базилика и нејзиниот  мозаик, Теодосијанската палата, храмот на Изида, градбата со арки.   

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати